Centrum pro rodinu
Vizovice

777 809 434
cprvizovice@ado.cz

MENU

Pro snoubence

    V Olomoucké arcidiecézi je příprava na manželství rozdělena na tzv. kněžskou a manželskou část. V praxi to znamená, že oba snoubenci absolvují část přípravy na manželství s knězem a druhou část s manželskými páry.  S přípravou začněte co nejdříve - z organizačních důvodů ideálně alespoň 6 měsíců před plánovaným termínem svatby. Obě části můžete absolvovat souběžně, nicméně ze všeho nejdříve nejprve navštivte kněze.


-  Probírá se nejen průběh a náležitosti vlastního obřadu, ale také vlastní teologická podstata svátosti manželství, kterou se chystáte uzavřít.
-  Administrátor farnosti místa sňatku, oddávající a ten, který vás připraví, nemusí být jedna a tatáž osoba.  Zodpovědným za náležitosti sňatku je však administrátor farnosti, kde proběhne sňatek, proto je dobré zajít nejprve za ním.

 

- I zde se bude mluvit o životě ve víře, ale také o konkrétních praktických tématech. Všechna setkání jsou vedená s důrazem na podporu komunikace mezi snoubenci. Lektoři postupně odpřednáší 4 témata a předloží snoubencům také různé tipy ke vzdělávání či k společně strávenému času.
- Příprava je buď zdarma, nebo snoubenci přispívají na režijní náklady kurzu. 
U víkendových kurzů se hradí ubytování a strava.

Manželskou část přípravy máte možnost absolvovat různým způsobem:

   ►   ŠKOLA PARTNERSTVÍ -  Jedná se o kurz sestávající ze 6 víkendů, termínově říjen-duben, konající se v Rajnochovicích. Vztahová témata se zde probírají mnohem více do hloubky, máte dostatek času na komunikaci v páru, zažijete spolu netradiční situace a navážete i nová přátelství s lidmi prožívajícími stejné údobí života. 

   ►   BEZPROSTŘEDNÍ PŘÍPRAVA - Probíhá během celého roku kromě letních prázdnin!!! Jednotlivá setkání organizují buď Centra pro rodinu v jednotlivých děkanátech nebo vám potřebné informace sdělí váš kněz. Forma přípravy se odvíjí podle možností v děkanátu a v zásadě si můžete zvolit mezi následujícími formami:

                            -   víkendová příprava
                            -   menší či větší skupiny
 
                            -   individuální příprava

 

Termíny a přihlášky a další informace o uvedených formách přípravy najdete na stránkách jednotlivých děkanátních center pro rodinu:

 

HOLEŠOV HRANICE KONICE KROMĚŘÍŽ
KYJOV MORAVSKÁ TŘEBOVÁ      OLOMOUC PROSTĚJOV
PŘEROV STRÁŽNICE ŠTERNBERK ŠUMPERK
UHERSKÉ HRADIŠTĚ    UHERSKÝ BROD VALAŠSKÉ KLOBOUKY        VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ    
VESELÍ NAD MORAVOU       VIZOVICE VSETÍN VYŠKOV
ZÁBŘEH ZLÍN    

 

 Aktuální informace:


Kněžská část

-  Probírá se nejen průběh a náležitosti vlastního obřadu, ale také vlastní teologická podstata svátosti manželství, kterou se chystáte uzavřít.
-  Administrátor farnosti místa sňatku, oddávající a ten, který vás připraví nemusí být jedna a tatáž osoba.  Zodpovědným za náležitosti sňatku je však administrátor farnosti, kde proběhne sňatek, proto je dobré zajít nejprve za ním.

Manželská část

- I zde se bude mluvit o životě ve víře, ale také o konkrétních praktických tématech. Všechna setkání jsou vedená s důrazem na podporu komunikace mezi snoubenci. Lektoři s vámi proberou 4 témata (viz konec článku) a předloží vám také různé tipy ke vzdělávání či k společně strávenému času.
- Příprava je buď zdarma, nebo snoubenci přispívají na režijní náklady kurzu.
U víkendových kurzů se hradí ubytování a strava.

 

Absolvování manželské části přípravy je možné několika způsoby:

Individuální příprava

Individuální přípravu v děkanátu Vizovice zajišťují lektorské páry ve Štípě, Kašavě a ve Vizovicích

Setkání si, prosíme, domlouvejte s dostatečným předstihem

Štípa a Kašava

email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  tel: 777809434 (Hana Puype)

Vizovice

email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.   tel: 604218211 (Hana Radoňová)

 

Společný kurz

4 setkání v podvečerních hodinách. Připravujeme v Komunitním centru Vizovice na únor/březen 2023

 

Víkednovou přípravu  plánujeme na jaro 2023 ve spolupráci s Centrem pro rodinu Zlín z.s..  Nabídne možnost absolvovat celou přípravu během jednoho víkendu nebo dvou sobot. Bližší informace doplníme, případně se přeptejte na puype.hana@ado.cz

 

Škola partnerství

pro všechny, kteří touží:

-    lépe poznat sebe samé i svého partnera nejen v každodenních situacích
-    získat nové přátele a zažít atmosféru společenství
-    dozvědět se něco nového o problematice partnerských vztahů, rodinného života nebo např. církevním učení o manželství
-    plodně využít čas k vlastnímu přemýšlení i prostor pro otázky a diskuzi

Termíny a místa kurzu v roce 2022/2023
Kurz se skládá ze 6 víkendů v uvedených termínech:

  • 14. – 16. 10.  – Rajnochovice – ARCHA
  • 4. – 6. 11.      – Rajnochovice – ARCHA
  • 9. – 11. 12.    – Rajnochovice – ARCHA
  • 13. – 15. 1.    – Rajnochovice – PŘÍSTAV
  • 10. – 12. 2.   – Rajnochovice – ARCHA
  • 3. – 5. 3.      – Rajnochovice-  ARCHA

Přihlášky a bližší informace naleznete zde

 

Témata manželské části přípravy snoubenců

Já a moje rodina

Jaký vliv má na nás (náš pohled na svět, vztahy, které budujeme, způsob, jakým reagujeme,…) rodina, ze které pocházíme? Jak vztahy z původní rodiny ovlivňují očekávání, s nimiž přicházíme do manželství? Jak se odpoutat od zažitých vzorců chování, které mohou v manželství vyvolávat konfliktní situace? Jak si nastavit hranice ve vztahu k rodičům? V tomto setkání se pokusíme vám na dané otázky odpovědět.

Komunikace a řešení konfliktů

Budeme se zabývat tím, jaké jsou rozdíly mezi komunikací a vnímáním muže a ženy. Seznámíme se s některými komunikačními technikami, které by nám mohly pomoci rozvíjet naše schopnosti rozumět a naslouchat si. Budeme hovořit také o potřebě odpuštění ve vztahu, o úctě, tzv. pěti jazycích lásky.

Víra, vztah k Bohu v manželství

Setkáním na dané téma nás bude provázet jak manželský pár, tak kněz. Chceme zejména zprostředkovat konkrétní zkušenost prožívání víry v manželství a rodině. Vedle toho také nabídneme pohled církve na manželství a rodinu. Přiblížíme si obsah manželského slibu, problematiku rozdílného prožívání víry z pohledu muže a ženy či život ze svátostí. Dotkneme se i problému, jak lze prožívat víru v manželství, v němž je jeden z partnerů nevěřící.

Sexualita a plánované rodičovství

Sexualita je úžasným darem od Boha a často se o potěšení ze sexu říká, že Bůh do něj vtiskl předchuť nebe. Sexuálním spojením si v manželství zvláštním způsobem vyjadřujeme lásku. Je projevem vzájemného sebedarování. Na setkání se pokusíme vysvětlit důvody, proč církev dbá o zachovávání sexuální čistoty před manželstvím i v manželství. Podíváme se také na škodlivé dopady umělé antikoncepce a v neposlední řadě problematiku přirozeného plánování rodičovství.

 

Podkategorie

Kontakt

Centrum pro rodinu Vizovice

Pracovnice centra: Hana Puype, Hana Radoňová

Adresa: CPR Vizovice o.s., Palackého nám. 365, 763 12  Vizovice

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pobočka Štípa

Adresa: CPR Vizovice o. s., pobočka Štípa,  Mariánské nám. 57, 763 14  Zlín 12  

 

Sms služba

sms

Chceme se spolu s vámi modlit za vaše úmysly.

+420 731 731 800

Jsme na facebooku

2022 © Copyright | Všechna práva vyhrazena | Tvorba: GLIPS | Login | Administrace | cprvizovice@ado.cz